Nowatorski sposób kaszerowania reacTec pozwala na tańsze uszlachetnianie szerokich i wąskich powierzchni surowych elementów, a to oznacza, że jest ekonomiczny, a dodatkowo dzięki małemu zużyciu energii i kleju - także ekologiczny.
W procesie kaszerowania reacTec klej jest nanoszony za pomocą dysz na powierzchnię surowej płyty, a następnie reaktywowany pod wpływem zarówno ciepła, jak i ciśnienia. Zastosowany tu został klej nowego typu o nazwie Hot Sealing, który spełnia wszelkie wymogi technologiczne.
Kilka zalet kleju Hot Sealing
- odporny na wilgoć;
- odporny na działanie podwyższonej temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne;
- zachowuje doskonałe właściwości spajające;
- dzięki nakładaniu kleju za pomocą dysz szerokoszczelinowych, jego zużycie zmniejsza się o 20 g/m².
Technologia reacTec ma szansę stać się w przyszłości najbardziej ekonomiczną metodą kaszerowania. Hipoteza odważna, ale nie bezpodstawna, bowiem sama redukcja ilości nakładanego kleju z 50 do 20g/m² przekłada się na ogromne oszczędności zużywanego kleju, a tym samym redukcję kosztów.
To jeszcze nie wszystko, gdyż dodatkową zaletą technologii reacTec są dwie możliwości jej zastosowania:
- pierwsza to reacTec Offline - w tej metodzie samo nałożenie kleju na materiał pokrywający odbywa się niezależnie od kaszerowania elementu, a to oznacza, że obie te czynności mogą być wykonywane w dwóch różnych lokalizacjach. Opcja ta zapewnia wysoki stopień elastyczności produkcji w połączeniu z minimalnymi kosztami konserwacji parku maszynowego.
- druga to reacTec Inline - przy tej możliwości zastosowania oba te procesy odbywają się w jednej maszynie, dzięki czemu inline nadaje się do produkcji dużych serii elementów.
fot. Homag